- Деталі
-
Категорія: Зображення
-
Опубліковано: Понеділок, 16 червня 2014, 18:37
-
Перегляди: 403
Альбрехт Дюрер (1471, Нюрнберг - 1528, там же), німецький живописець, рисувальник і гравер, теоретик мистецтва; один з найбільших майстрів епохи Відродження. Навчався ювелірній справі у свого батька, вихідця з Угорщини; мистецтву живопису та гравіювання - у майстерні М. Вольгемута в Нюрнберзі (1486-89). Необхідні для отримання звання майстра «роки мандрів» (1490-94) провів у містах Верхнього Рейну (Базель, Кольмар, Страсбург), де зблизився з гуманістами і книгодрукаря. У Кольмаре вивчав роботи М. Шонгауера. Після повернення в Нюрнберг (1495) відкрив власну майстерню. У 1494-95 і 1505-07 рр. відвідав Італію, побував у Венеції і Падуї. У 1514 р. став придворним майстром імператора Максиміліана I. Після його смерті (1519) відправився до двору нового імператора Карла V, здійснивши подорож по Нідерландах (1520-21), детально описане художником в подорожньому щоденнику. Повернувшись до Німеччини, створив кілька теоретичних трактатів («Керівництво до виміру циркулем і лінійкою», 1525; «Повчання до зміцнення міст, замків і фортець», 1527; «Чотири книги про пропорції людини», 1528).
У творчості Дюрера переплелися традиції пізньої готики з її інтересом до Гострохарактерні і з увагою до деталей, перебільшеним вираженням емоцій і напруженим ритмом ліній і прагнення використовувати досягнення італійського ренесансного мистецтва, осягнути закони досконалості і гармонії. Художник пильно вивчав натуру, роздумував над проблемами мистецтва, розробляв вчення про ідеальні пропорціях. Пейзажі, виконані під час першої подорожі до Італії в техніці акварелі та гуаші («Вид Тріента», «Вид гори Арко», обидва - 1495), - перші твори цього жанру в історії європейського мистецтва. Їх відрізняє свіжість і безпосередність враження, прагнення передати световоздушную середу.
Для зрілих робіт Дюрера («Вівтар Паумгартнеров», ок 1498 г; .. «Поклоніння волхвів», ок 1504 г; .. «Свято чітке», 1506; «. Поклоніння Св Трійці», 1511) характерні ренесансне прагнення до ясності і врівноваженості композиції, пропорційності та пластичної об'ємності фігур; їх колористичне рішення побудоване на зіставленні яскравих локальних кольорів. У вівтарному образі «Свято чітке», написаному для німецької церкви у Венеції, Мадонні з Дитиною поклоняються імператор і Папа Римський. У натовпі людей позаду Дюрер помістив портретні зображення багатьох своїх сучасників. Ця робота найбільш близька італійському ренесансному мистецтву радісним полнозвучен фарб і гармонійної умиротворенням. У пошуках ідеальних пропорцій людського тіла Дюрер першим з німецьких художників звернувся до зображення оголеної натури (гравюра «Адам і Єва», 1504, і однойменний мальовничий диптих, бл. 1507). Підсумковою роботою художника став диптих «Чотири апостоли» (1526), ​​що вражає лаконізмом і міццю.
Дюрер був одним з найбільших європейських портретистів. Героїв його живописних («Портрет батька», 1490; «Портрет Якоба муфелем», 1526) і графічних («Портрет матері», 1514; «Портрет Еразма Роттердамського», 1526) робіт відрізняє горде самосвідомість, духовна енергія, напружене внутрішня життя. Важливе місце в спадщині Дюрера займають автопортрети, найраніший з яких був створений художником у віці 13 років. Допитливий дослідник, Дюрер протягом усього життя створював малюнки з натури (деякі пізніше переводилися в гравюри), в яких уважно вивчав особливості вигляду і будови землі, рослин, тварин («Великий шматок дерну», 1503; «Зайченя», 1502). Вони виконані з такою ретельністю, що могли б служити ілюстраціями наукових атласів. У гравюрах художника, пронизаних відчуттям бентежного духу, сильніше, ніж в живописних роботах, відчувається зв'язок з німецькими позднеготическими традиціями. Їх відрізняє напруженість ритму стрімких, неспокійних, різко зламаних або немов клубна ліній (серії ксилографій на тему Апокаліпсису, 1498;. «Великі пристрасті», бл. 1498-1510 рр.;. «Життя Марії», бл. 1502-03 рр.; .. Два циклу гравюр на міді «Малі пристрасті», 1507-13 і 1509-11; і три «майстерні гравюри» - «Лицар, Смерть і Диявол», 1513; .. «. Св Ієронім у келії» і «Меланхолія», обидві - 1514). Особистість Дюрера явила новий для Німеччини ренесансний тип художника-мислителя. Його творчість мала значний вплив на розвиток німецького мистецтва першої пол. 16 ст. Гравюри Дюрера, що розійшлися по всій Європі, зримо проповідували гуманістичні ідеали епохи Відродження.
Коментарі
Додати коментар